Mam autyzm i nie zbieram pieniędzy na konto. Za to piszę, co mi się podoba.
Blog > Komentarze do wpisu

WAKACYJNY RELAKS

 

Zaczęły się wakacje. Ciepło jest, słonko świeci, nic tylko jechać w jakieś fajne miejsce. Dla osób z ASD jest to także świetna okazja, by się integrować na jakiejś wycieczce. Większość moich czytelników to rodzice dzieciaków ze spektrum, którzy wysyłają swoje potomstwo na kolonie i obozy. Pewnie jesteście ciekawi, czy ja też jeździłam na kolonie i jak sobie tam radziłam? A może spotykały mnie takie niemiłe niespodzianki jak Milenę i Michała (tu uzupełnienie)?

 

 

 

 

Na kolonie jeździłam od pierwszej klas podstawówki. Moi rodzice uważali, że socjalizacja jest bardzo ważną sprawą w moim przypadku, dlatego chodziłam do szkoły w normalnym trybie, uczestniczyłam też w różnych grupowych zajęciach, feriach w domu kultury, no i koloniach właśnie. Dwadzieścia lat temu nie wpisywało się do kart kolonijnych różnych zaburzeń zachowania. W każdym razie ja takich wpisów nie miałam. Zamiast straszenia nazwami miałam informację o nadpobudliwości i trudnościach w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami. Przed wyjazdem wychowawcy byli też uprzedzani, że jestem nieco dziwna. Strategia okazała się być opłacalna, bo zawsze na kolonie wyjeżdżałam. Opiekunów brała cholera, kiedy musieli się ze mną użerać, ale mimo to i tak jechałam za rok. Być może dlatego, że wyjazdy były organizowane przez zakład pracy, a nie biuro podróży.

Rodzice dzieciaków wspomnianych powyżej chcieli dobrze i wpisali do karty konkretną nazwę diagnozy. Ludzie jednak boją się diagnoz i uczestników z jednostkami chorobowymi. Uważam, że choroby somatyczne powinno się wpisywać, bo niewiedza opiekunów może kosztować dziecko zdrowie i życie. Jednak wysokofunkcjonujące ASD nie stanowi żadnego zagrożenia. Chyba, że inne dzieciaki zamęczą takiego kogoś na śmierć.

 

 

 

Informację o diagnozie można obejść. Należy wpisać charakterystyczne dla danego dziecka problemy i potrzeby, ale bez podawania nazw. Wszystko będzie wiadomo, ale nikt nie wystraszy się nazwy. Zespół Aspergera brzmi dla laika jak zespół Downa. Kiedy wychowawca wpisze tę nazwę do wyszukiwarki, otrzyma wyniki typu: autyzm, choroba, niepełnosprawność, cierpienie, zbieranie 1%, udręczeni rodzice, tragedia rodziny, walka z systemem, dzieci gorszego Boga. Też bym się wystraszyła.

Tu pozwolę sobie złośliwie zauważyć, że w ten sposób rodzice zbierają plony swojej działalności. Najpierw latają po mediach i opowiadają jak im źle. Media to publikują, bo ich naturą jest żerowanie na ludzkim nieszczęściu. Potem dzieciaki chcą uczestniczyć w normalnych aktywnościach, ale są odrzucane, bo ludzie naczytali się tekstów o tym, jakie są koszmarne. To dlatego właśnie dorośli z ASD nie ujawniają tej informacji w pracy - nawet jeśli ktoś nie ma pojęcia o spektrum, to zaraz się dowie z internetu i nic dobrego z tego nie wyniknie. Może takie artykuły krótkoterminowo pomagają dzieciakom i sprawiają, że dostaną więcej kasy na konto, ale długoterminowo dostaną po dupie od życia. Zastanówcie się czasem, zanim zaczniecie znowu narzekać. Ale to już temat na inną notkę.

Widziałam głupie komentarze, że dzieci z ASD powinny jechać na specjalne kolonie terapeutyczne. Yhy, jasne. Takie kolonie są jak szkoła specjalna. Do tego jeździ się na nie z rodzicami, więc nauka samodzielności będzie marna. Nie do pominięcia jest również fakt, że dzieciaki mają już dość terapii i chcą w końcu spędzić czas normalnie, tak jak wszyscy inni.

 

 

 

Dobra, teraz przejdziemy do opisu moich przygód kolonijnych.

Za pierwszym razem cieszyłam się, że jadę na kolonie. Miało być fajnie, na luzie, pływanie, rowery i w ogóle nie mam się bać, bo inne dzieci na pewno mnie polubią. To przecież nie szkoła, tylko wakacje, więc będą przyjaźniej nastawione.

Miało być dobrze, ale wyszło jak zwykle. Za każdym razem zresztą robiłam sobie nadzieje, że tym razem będzie fajnie i uda mi się nawiązać jakieś przyjaźnie. Przecież nie może być tak, że cały świat mnie nienawidzi. Gdzieś muszą być fajni ludzie, z którymi będę spędzać czas jak w książkach przygodowych.

Nigdy tak jednak nie było. Wszyscy dogadywali się już w autobusie i po przyjeździe na miejsce mieli już swoją ekipę do pokoju. Ja nie odróżniałam ludzi, więc byłam upychana tam, gdzie było wolne miejsce. Podczas każdej kolonii musiałam przynajmniej raz zmienić pokój, bo wcześniejsze towarzystwo mnie nie lubiło i ostro mi dokuczało. Do dzisiaj nie wiem dlaczego.

Najlepiej dogadywałam się z wychowawcami. Starałam się spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Mogłam opowiadać o swoich zainteresowaniach, o swoich pomysłach i innych rzeczach. Było to przyjemne i stabilne. Wychowawca nie śmiał się ze mnie, nie bił ani nie podpuszczał do zrobienia czegoś głupiego. Był przyjazny i pomocny. Dzieciaki nie ośmielały się dokuczać mi przy nim. Bardzo mi to odpowiadało.

Ogólnie kolonie byłyby fajne, gdyby nie było tam innych dzieci. Zwiedzanie, pływanie i spacery bardzo mi się podobały. Najbardziej podobało mi się, kiedy rodzice przyjeżdżali w odwiedziny i spędzaliśmy dwa dni gdzieś w okolicy. Mogłam wtedy odpocząć od nieprzyjemnego towarzystwa.

 

 

 

Przeczytałam w 5-10-15 (takie czasopismo dla dzieci i młodzieży), że najłatwiej zaczynać znajomości od uśmiechu. Kiedy pojechałam na trzecią kolonię, postanowiłam zastosować tę radę. Kiedy dzieciaki wsiadały w kolejnym mieście, zaczynałam się uśmiechać do nich. I podziałało! Całą Polskę przejechałam z pewną dziewczyną. Opowiadałam jej o mojej ówczesnej obsesji i rysowałam rzeczy jej dotyczące. Podobały jej się moje rysunki. Na miejscu zamieszkałam z nią w pokoju. Byłam zachwycona sukcesem.

Dalej nie było tak fajnie. Nagle wszystko się zmieniło i zostałam znienawidzoną wariatką. Rysunki, które wcześniej były fajne, teraz były dowodem na moją nienormalność. Na każdych koloniach byłam bita, ale na tych wyjątkowo często. Agresja fizyczna (psychiczna też) była bardzo duża i w pewnym momencie kolonie przypominały mi więzienie z filmów. Chodzi o te sceny, gdzie starzy więźniowie znęcają się nad nowym. Wychowawcy również mnie nie cierpieli i mówili, że jestem nieprzytomna i mam coś z głową. Wróciłam posiniaczona i mocno odchudzona, ponieważ w pewnym momencie przestałam jeść. Zawsze było tak, że stołówkowa żywność niezbyt mi odpowiadała i opiekunowie dzwonili do mojego domu dowiedzieć się, co ja właściwie jem. Tym razem jednak nic nie pomogło. Nie jadłam nic i koniec.

Z czasem kolonie zamieniły się w obozy młodzieżowe i przestały mi się podobać. Młodsze grupy były bardziej zorganizowane i lepiej pilnowane przez opiekunów. Były różne, odgórnie planowane gry i zabawy. Była jakaś stabilność. Na obozach młodzieżowych takiego nadzoru nie było i bardzo mi tego brakowało. Czas spędzany w ośrodku był nudny i chaotyczny. Pojawiały się dzieciaki z poprzednich wyjazdów, więc od razu było wiadomo, że jestem zjebem. Wychowawcy też nie chcieli ze mną spędzać czasu. Plus był taki, że dzięki obozom młodzieżowym mogłam pojechać za granicę i zwiedzić różne fajne miejsca. Było to jeszcze przed wstąpieniem Polski do UE i wprowadzeniem euro, więc był to jakiś powiew egzotyki, coś nowego. Chętnie poznawałam również lokalne języki.

 

 

 

Na koloniach i obozach byłam łącznie 8 razy. Później dostałam wybór: albo wyjazd, albo karnet na miesiąc do pobliskiego aquaparku. Wybrałam aquapark i bardzo mi to odpowiadało. Miałam już serdecznie dość użerania się z dzieciakami przez 2 tygodnie. Nienormalna byłam na co dzień w szkole. W wakacje chciałam mieć spokój.

Nie wspominam kolonii jako wspaniale spędzonego czasu. Było koszmarnie i nie powtórzyłabym tego ponownie. Chętnie zwiedziłabym różne miejsca, bo naprawdę zobaczyłam mnóstwo fajnych rzeczy, które wspominam do dziś. Jednak wszystko związane z dzieciakami, jedzeniem i ośrodkiem mogłoby się nigdy nie wydarzyć. Nie chciałabym przeżyć tego jeszcze raz. Nie chciałabym więcej spotkać osób z tamtych czasów. Co było w przeszłości, niech lepiej tam zostanie.

 

poniedziałek, 30 czerwca 2014, katja.asd

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Raf, *.ssp.dialog.net.pl
2014/07/01 08:51:47
Mam podobne doświadczenia z obozów harcerskich. Mnie na szczęście rodzice nie wysyłali na siłę, ale sam chciałem jechać, bo - jak mi się wydawało - może tym razem coś we mnie się przełamie i wszystko będzie w porządku. Oczywiście, grupy były już ustalone przed wyjściem z autokaru na miejscu, i oczywiście w żadnej z grup mnie nie było. Byłem na 3 takich wyjazdach, po każdym z nich dochodziłem do siebie przez kilka tygodni. Na długie lata przestałem wyjeżdżać na takie obozy - i przyznam, że czułem się przez to nieco nienormalny (wszyscy wyjeżdżają, a ja nie, wszyscy mogą, a ja nie = jestem nienormalny). Z perspektywy czasu wydaje mi się, że stres i upokorzenia, których tam doznawałem, nie były tego warte. Szkoda, że nikt mi wtedy nie wytłumaczył, że są różne dzieci i jedne lubią takie wyjazdy, inne nie i że wcale nie oznacza to, że jest się nienormalnym.
-
Gość: Nihil Novi, *.dynamic.gprs.plus.pl
2014/07/01 10:03:00
Jeździłem i na kolonie i na obozy harcerskie.. Kolonie były męczące.. Cała tą wesołą kompanie ekstrawertyków szukających okazji by się uchlać lub zrobić głupi żart bym zamienił na dodatkowe 3 godziny w Luwrze.. Co do obozów, wspominam je bardzo miło,pomimo dyskryminacji religijnej. Otóż stanowiliśmy swego rodzaju rodzinę, każdy był dziwny na swój sposób i wszyscy wszystkich lubili.. Miałem swój własny zastęp itd. Nie było momentów depresyjnych, raczej stały dopływ endorfin.
@Raf, jeździłeś na same obozy(np. z ogłoszenia), czy uczestniczyłeś w drużynie, która organizowała własny obóz??
-
Gość: Raf, *.ssp.dialog.net.pl
2014/07/01 12:28:25
To były obozy organizowane przez lokalny ośrodek żeglarski, na szczęście z harcerstwem nie miało wiele wspólnego, poza nazwą (nie było apeli, zbiórek, itp.). Na "prawdziwy" obóz harcerski bym się nie zdecydował...
-
2014/07/01 14:28:22
Jesteś wieku Misiastego- różnią was max dwa lata. Czytając twoje teksty zastanawiam się, jak to możliwe, że moje podejście i twoich rodziców do "socjalizowania" na siłę i jeszcze paru rzeczy, które tu opisujesz jest tak bardzo różne? Też musimy być w podobnym wieku:) I kiedy pojawiły się "problemy" z wami musieliśmy mieć dostęp -lub raczej brak dostępu- do takich samych informacji, terapeutów i psychologów z podobnym podejściem. Gdybym wysłała Misiastego na kolonie nie spałby cały ten czas- wystarczyła jedna zielona szkoła, na której koledzy w pokoju oddychali przez sen i byli z tego powodu nie do zniesienia. Powinnam była wysyłać go potem z zatyczkami do uszu, niech się hartuje...
I mam prośbę- nie deprecjonuj niczego przez porównanie do szkoły specjalnej, to nie jest gorszy gatunek szkoły. Wpadłaś w sidła stereotypu, jak wpadają inni widząc dzieciaka z ASD za szybą:)
-
2014/07/01 15:32:24
Pozwolę sobie pocieszyć Ciebie i innych, którzy przemęczyli się na koloniach i innych wyjazdach grupowych w dzieciństwie nie trzeba mieć nic zdiagnozowanego aby ich nie cierpieć! Ja osobiście lubiłam takie wyjazdy ale mój brat totalnie neurotypowy ich nie cierpiał. Zawsze był jedną z tych osób na których inni się dosłownie wyżywali. Dzieci są szczególnie okrutne i jeśli ktokolwiek odstaje w jakikolwiek sposób to spotka się z ich kompletną i brutalną nietolerancją. Jedni (jak ja) sobie z tym sami poradzą inni (jak mój brat) niestety nie. Dlatego w życiu nie wysłałabym na kolonie dziecka, które już w szkole ma problemy ze znalezieniem znajomych i jest w jakikolwiek sposób poza nawiasem grupy okres wakacyjny nic nie zmieni a może jedynie być znacznie gorzej bo nowe towarzystwo ma jeszcze mniej oporów przed torturowaniem nieznajomych. Ot moje zdanie :)
-
2014/07/01 16:29:43
Raf, Agalcio: Ja nawet chciałam jeździć na te kolonie, bo za każdym razem wydawało mi się, że tym razem będzie inaczej i uda mi się. Natomiast moi rodzice uważali, że powinnam jak najwięcej uczestniczyć w różnych grupowych zajęciach, bo tylko w ten sposób nauczę się żyć w społeczeństwie, natomiast nie robiąc tego będę pogłębiać izolację.

Zakładka: To wynika pewnie z tego, że ja i Misiasty funkcjonujemy na zupełnie różnych poziomach. On musiał chodzić do szkoły specjalnej, natomiast ja byłam dzieckiem o bardzo wysokim ilorazie inteligencji, które nie musiało w ogóle się uczyć. Pewnie w USA byłabym jednym z tych 14-letnich magistrów. W każdym razie rodzice uważali, że skoro jestem taka mądra, to z łatwością powinnam pojąć ludzkie reguły zachowania. Wystarczy dawać mi jak najwięcej okazji ku temu.
Nie mam absolutnie nic do szkół specjalnych, to bardzo potrzebne miejsca. Uważam tylko, że osoby w normie intelektualnej się niewiele tam nauczą.
-
2014/07/01 20:48:30
dla mnie kolonie = trauma z dzieciństwa. Na 9 razy tylko 2 były fajne - bo inne dzieci mnie lubiły. Resztę przepłakałam i przetęskniłam za rodzicami. Nudy były, nielubienie mnie (nie wiem za co), ohydne żarcie, ciągłe pragnienie (bo byłchroniczny brak dostępu do świeżej wody) - moja mama mówi że ma ciągle przed oczami obraz mnie siedzącej w swetrze z dala od bawiących się w wodzie radośnie dzieci. To była jedna z tych kolonii, z których mnie zabrała po rozpaczliwych błaganiach. Co ciekawe - nikt mnie też na siłę nie wysyłał ,sama chciałam bo tak samo myślałam "że będzie inaczej tym razem".
Jessu,Katja, 80% twoich postów jest o mnie... Fajnie w ogóle się dowiedzieć, że to nie tylko ja byłam taka zryta na koloniach. I tym bardziej mnie utwierdzasz w tym,że moje dzieci na pewno na żadne kolonie nie pojadą. Chyba że będą o to błagać.

Masz pretensje do rodziców, że zmuszali się do socjalizacji (często o tym zmuszaniu piszesz)?
-
Gość: Mama 15-latki z ASD, *.na5.pl
2014/07/01 21:15:10
To i ja się podzielę doświadczeniami mojej córki z kolonii. Dwa lata temu, tak jak piszesz, Katia, ujawniłam informację o ASD. Dowiedziałam się, że córka nie może pojechać. Potem okazało się, że może, bo... wychowawczyni ma przeszkolenie medyczne i doświadczenie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Czyli stopień zrozumienia problemu nadal zerowy, no ale sukces odniesiony: pojechała.
Wychowawczyni złota kobieta, maksimum zaangażowania wykazała, prawie codziennie rozmawiałyśmy przez telefon, żeby zaradzić problemom, które się pojawiły. A pojawiły się, bo Młoda nie dogadywała się z dziewczynami z pokoju -- dwiema dorosłymi niepełnosprawnymi (!) i jedną młodszą dziewczynką, którą w pewnym momencie zraziła do siebie swoimi zachowaniami (ale te zachowania wystąpiły na skutek konfliktu z tamtymi i tak szczerze mówiąc, niekoniecznie się temu dziwię).
Rok temu pojechała w to samo miejsce z tą samą wychowawczynią, ale nie było już "izolatki", tylko zwykły pokój z rówieśnikami. Była bardzo zadowolona, a z tymi ludźmi do tej pory utrzymuje kontakty przez Skype'a itp. I to działa w obie strony, raz oni szukają kontaktu, raz ona.
W tym roku nie pojechała z powodów raczej niezwiązanych z ASD. Choć po części tak, bo nie może przecież pojechać z dowolnym wychowawcą, bez "przeszkolenia medycznego", więc trudniej znaleźć dla niej miejsce.
Ten zeszłoroczny pobyt dużo jej dał. Nie wiem, czy jej koleżanki i koledzy byli jakoś uprzedzeni, że mają do czynienia z "inną" osobą, ale Młoda się jakoś w tej ekipie odnajdywała, do tej pory o nich opowiada, dostaje od nich lajki. Tak więc... da się.
-
Gość: Morog, *.dynamic.chello.pl
2014/07/01 21:42:03
bycie dużym ma zalety, nikt nie odważy się atakować Cię fizycznie
-
2014/07/01 22:15:44
Mama 15-latki: Nie wiem, po co przeszkolenie medyczne do ZA. Wystarczy po prostu być wychowawcą, któremu się chce dać cokolwiek od siebie, a nie tylko byle przetrwać.
Bardzo się cieszę, że córce udało się znaleźć kolegów.

Cyganka: Trochę tak, bo niewiele to dało. Wiem, że intencje były dobre. No i dzięki temu zwiedziłam wiele fajnych miejsc, do których inaczej bym pewnie nie pojechała. Może właśnie dlatego chciałam jeździć dalej - ciekawiły mnie miejsca i atrakcje (np. park wodny). A ludzie? Przecież byłam już parę razy i nauczyłam się wielu rzeczy, tym razem będzie lepiej.

Morog: Nie do końca. Sama jestem wysoka i mam posturę raczej kulomiotki niż modelki. To prawda, że też niejednemu przywaliłam w samoobronie. Jednak jeśli agresorów jest więcej, trudno ich rozróżnić i do tego wychowawca daje przyzwolenie, to nawet duży wzrost nie pomoże.
-
2014/07/02 02:10:33
Ale sygnalizowaliście rodzicom, że coś jest nie tak? Ja mam jeszcze małe dziecko z autyzmem, ale już czasem zdarzają się takie sytuacje, że inne dzieci go nie rozumieją i siłowo to załatwiają. Wtedy ja zawsze podchodzę do niego i mówię mu, że ma się bronić. Oczywiście odpowiednio głośno, żeby słyszały to te inne dzieci. Wtedy dzieci odpuszczają i idą szukać innych kozłów. Jak najbardziej jestem przeciwna agresji, ale to nie to samo co samoobrona, do której każdy człowiek ma prawo.
-
2014/07/02 09:06:24
monkaaa, nie zgadzam się. Co to znaczy bronić się? Oddawać? W jego przypadku to będzie walenie na oślep. A takie coś wzmaga jeszcze agresję u innych dzieci, powoduje niezadowolenie dorosłych i spełnienie oczekiwań agresorów (im właśnie o to chodzi by sprowokować). Jeżeli zostaje zaatakowany (w nieakceptowalny sposób, powinien być uczony tego co to znaczy dokładnie "nieakceptowalny" - konkretnie jakie zachowania) - to zgłasza to dorosłemu. To nie jest skarżenie, to jest szukanie pomocy. Jeżeli nas ktoś pchnie nożem to czy mu oddajemy czy idziemy na policję?
Mówię ci to z jako nauczyciel. NIE UCZ DZIECKA ODDAWAĆ.
-
2014/07/02 09:24:41
moim zdaniem to nie chodzi o to, że dzieciaki z natury są okrutne. Dzieciaki obserwują wzorce- swoich rodziców, innych dorosłych, starszych kolegów i koleżanki- i dopiero od nich uczą się nietolerancji, okrucieństwa, wyśmiewania, szykanowania. Takie jest moje zdanie, ale ja dzieci nie mam więc co ja tam mogę wiedzieć, prawda ;)
-
2014/07/02 11:26:34
Monkaaa: W przypadku samoobrony często bywa tak, że broniący jest karany, natomiast agresor nie. Całkiem podobnie jak w przypadku prawdziwych sądów. Skoro zatem można dokuczać dziwakowi, bo to on dostanie ewentualny opieprz, to stanowi to świetną zachętę dla złośliwych dzieciaków.

Nuxy: Właśnie to dzieci są jawnie okrutne i chamskie. Z wiekiem zmienia się to w ignorowanie, obgadywanie i wykluczanie z grupy, ale już bez fizycznej agresji.
-
2014/07/02 20:08:31
dzieci są bardzo tolerancyjne jeżeli chodzi o odmienność którą widać - np wózek inwalidzki, zespół treachera-collinsa, garb, zez, głębokie AZS (to przypadki z mojej szkoły). One wtedy wiedzą, widzą, że takiemu dziecku trzeba pomóc i robią to niesamowicie. Natomiast niepełnosprawności ukryte, takie jak ZA czy upośledzenie umysłowe w st. lekkim to wielki problem. Takie osoby mają etykietkę "dziwnych", "głupich" bo nie odróżniają się przecież fizycznie od reszty a zachowują się ... no dziwnie. Moim zdaniem to jest wielki błąd szkoły i rodziców ukrywać tego typu niepełnosprawności - koledzy i koleżanki w szkole powinni wiedzieć. Mają wtedy szanse coś z tą wiedzą zrobić. A jak nie wiedzą i taki chłopak z ZA wrzeszczy "twoja matka nie ma zębów!" (bo to prawda więc czemu ma o tym nie mówić?) to się denerwują i odbierają to jako chamstwo i atak. Są szkolenia w moje szkole prowadzone przez "Niegrzeczne dzieci" własnie dla gimnazjum pt "ZA - niepełnosprawność ukryta". Przynosi to świetne efekty.
Jest też prawdą,że dzieci niejako naturalnie piętnują to co nie przystaje do ogólnych norm. Dzieje się tak dlatego że dziecko to istota egocentryczna , nie umiejąca się postawić w czyjejś sytuacji. Poza tym to jest cecha atawistyczna - w stadzie jest zawsze walka o przetrwanie i dorastające osobniki słabsze sa zagryzane przez silniejsze by zwiększyć prawdopodobieństwo przetrwania gatunku. Pogódźmy się z tym.
-
Gość: Mama 15-latki z ASD, *.na5.pl
2014/07/02 23:01:23
A czy nie jest trochę tak, że dzieci czy młodzież z ZA niekoniecznie sprawiają wrażenie słabszych, potrzebujących empatii? Moja córka np. nigdy nie była w szkole dręczona, owszem, zdarzyły się w ciągu kilku lat ze trzy incydenty, kiedy ktoś jej coś przykrego powiedział (ostatnio kiedy zadzwoniła do mnie z płaczem, akurat dziewczynka z ZA jej dowaliła). Niedawno na terapii poznałam dziewczynkę z ZA, na oko śmiała, pewna siebie, umiejąca się upomnieć o swoje, starannie ubrana według własnego pomysłu. W jakiś sposób dominowała nad swoją matką, takie miałam wrażenie. Ta siła bywa pozorna, ale o tym nie każdy wie, a na pewno nie dziecko.
Czasem jest też tak, że dziecko z ASD jest... naprawdę źle wychowane. Różne rzeczy można zrozumieć, ale jeśli dziecko np. kopie psa, a rodzice nie reagują, bo przecież biedne chore, to wg mnie przyczynia się to do stworzenia bardzo nieprawdziwego obrazu ASD...
-
Gość: Ilona, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/07/02 23:03:19
Ja też byłam na koloniach - kolonie były żałosne, bo cóż się spodziewać po zakładowej masówce z opiekunkami o iq buta. Dobrze, że nikomu się nic nie stało a ja mając 14 lat potrafiłam już w większym sensie zadbać sama o siebie.
Co do "dyskryminacji" dzieci z ZA - mam identyczne spostrzeżenia jak Koci Świat, i tutaj będę wredna - jak chodzi o terapie, 1%, specjalne traktowanie w szkole inne "profity" to pińcet orzeczeń na wszystko, jak ktoś odmawia kolonii to płacz ale jak to, przecież dziecko jest normalne! No proszę się zdecydować - albo dziecko jest w normie i może pojechać na każde kolonie albo dziecko jest niepełnosprawne umysłowo(!) z orzeczeniem, terapiami, asystentami cieniami czy nawet szkołami specjalnymi.

cyganka33 - "ZA to niepełnosprawność ukryta", cudny temat, do klasy przychodzi dziecko, mówi że ma ZA i jest NIEPEŁNOSPRAWNE i proszę, pobawcie się z nim i traktujcie go normalnie.

-
2014/07/02 23:49:57
No właśnie. Jeśli jest gdzieś mowa o ZA, to jest ono przedstawiane jako niepełnosprawność, cierpienie i ogólnie same problemy. Który wychowawca/ pracodawca/ktokolwiek będzie chciał mieć u siebie kogoś, kto tylko sprawia kłopot? Pewnie żaden.

Chciałabym, żeby ZA nie było przedstawiane jako niepełnosprawność, ale odmienność, nietypowość. Spójrzcie w podtytuł bloga - mam autyzm i nie zbieram pieniędzy na konto. Nie narzekam też jakbym miała zaraz umrzeć. Nie jestem niepełnosprawna. Jestem zajebista.
-
2014/07/03 09:02:57
Katju, poziom inteligencji w przypadku wyzwań o których myślę nie ma specjalnego znaczenia: zarówno geniusza jak i mniej lotnego odrzucenie przez rówieśników boli po równo i tak samo mają jedno zadanie, sprawiające trudności: wejść w grupę i przetrwać. Teoretycznie nawet inteligentniejszemu powinno być łatwiej sobie poradzić z tym zadaniem, jak z każdym zadaniem .Akurat Misiasty ma IQ ponad setkę, szkołę specjalna skończył całkowicie nielegalnie, też po nim "nie widać" i biorąc pod uwagę drobne różnice, że np. nie chodzi na rozmowy o pracę w korporacji, to z twoich wpisów i tego co wiem o swoim synu, wynika że funkcjonujecie niestety w pewnych obszarach bardzo podobnie. Dlatego zastanawiam się nad podejściem do dziecka z ASD /oraz teraz już dorosłego/ twoich Rodziców i swoim-bo z paru twoich uwag również w innych notkach wynika, że jest inne. Teoretycznie z tobą powinno być łatwiej, bo jako mądrzejsza szybciej łapiesz konieczność zrobienia czegoś tam, potrafisz wybrać do tego narzędzia i rozgryzasz mechanizm funkcjonowania NT tak aby pozwolili ci coś tam zrobić byli zadowoleni, dlatego ufając twojej inteligencji chyba odpuściłabym sobie różne komentarze i "na siłę" bo jak dojdziesz do ściany to i tak to zrobisz, a pewne bolesne ćwiczenia można pominąć. Ale ja akurat jestem matka-luzaczka, co to z terapiami nie przesadza
-
2014/07/03 09:14:03
tak!!!!!!!!!! jesteś zajebista!!! wreszcie czytam takie słowa :D:D:D:D
-
Gość: Nihil Novi, *.dynamic.gprs.plus.pl
2014/07/03 10:27:19
Katja jest zajebista (choć nie przepadam za tym słowem, ale wolę je i tak od "zjeba"). Katja nie jest normalna, ale kto z nas jest normalny? Normalność jest wypadkową nienormalności. Jeśli uznać że normalność jako coś co reprezentuje sobą większość, to nienormalną jest każda osoba co czyta więcej niż jedną książkę rocznie (Boże, ja czytam koło 30, co ludzie powiedzą). Katja jest oryginalna
-
2014/07/03 11:58:41
Ilona, no właśnie tak - jest niepełnosprawne, a przynajmniej inne. I reszta powinna wiedzieć o tym. BO TO I TAK WIDAĆ. Tylko nienazwane , ukryte, wyparte powoduje że wrzodzieje w sposób śmierdzący.
Istotne jest jak to się przedstawi. Jeżeli weźmiesz delikwenta na środek i powiesz: "oto kolega z ZA. Niepełnosprawny. Proszę się z nim bawić, bo jest biedny i trzeba mu pomóc." No to rzecz jasna od razu powinnaś złożyć wymówienie z pracy bo nie nadajesz się na pedagoga. To się robi zupełnie inaczej. Ale nie będę o tym tu pisać bo mi się nie chce (to długa historia).
Też się zgadzam,że epatowanie błąganiem o litość jest okrrropne. Ale to już sprawa rodziców, ja mówię z perspektywy szkoły. Ja na swoje dziecko nie zbieram procentów, za to codziennie powtarzam mu w różnych sytuacjach że jest piękny, mądry i debeściacki (a jak ktoś sądzi inaczej to znaczy że mu po prostu zazdrości urody i inteligencji). Ja tego nie mówię ot tak sobie - naprawdę tak uważam.
-
Gość: panikuna, *.wroclaw.mm.pl
2014/07/11 21:56:19
Dziękuję Pani za ten blog. Rzygać mi się chce jak czytam blogi rodziców dzieci z ZA lub ASD "tacy, k.... dzielni jesteśmy, podziwiajcie nas (no i litujcie się, bo wasze dzieci pewnie zdrowe są) i najlepiej wyraźcie ten podziw w złotówkach. Książkę "Koci świat" ściągnęłam, wydrukowałam, przeczytałam i zaraz pójdzie w świat.
Mam 28. letniego syna z ASD, funkcjonuje jako tako, ale szału z jego samodzielnością i rozumieniem świata nie ma. Czeka naszą rodzinę (zdrowo popieprzoną) duża zmiana i Pani rada byłaby bezcenna. Trochę krępuję się pisać na forum - da radę pogadać mailem? Serdecznie Panią pozdrawiam - jest Pani tak mądra jak Temple Grandin
-
2014/07/12 13:45:58
Nie paniuj mi, bo tego nie lubię. Będę panią jak będę stara i nudna. Pogadać się da - katja.asd(a)gazeta.pl. Zachęcam do czytania informacji po prawej stronie bloga, można się ciekawych rzeczy dowiedzieć.
-
2014/07/13 15:43:44
Mnie udało się dwukrotnie wyjechać na kolonie. Miałam wtedy 8 i 9 lat. Pierwsze dni pierwszego wyjazdu okupione zostały łzami ale potem kiedy już przywykłam i poznałam koleżanki było fantastycznie. Wycieczki, pieczenie kiełbasek w ognisku, pierwsze miłostki, kolonijne śluby, dyskoteki :)))) Ach co za czasy...A wczoraj po raz pierwszy wysłałam 9- cio letniego syna na kolonie do Zakopanego. Mam nadzieję, że będzie je tak mile wspominał jak ja :)
********
Odnośnie do mojej recenzji "Syndrom czerwonej hulajnogi"- Tytułem mojej recenzji nie chciałam nikogo urazić. Przykro mi, że w jakiś sposób Cię dotknęłam. Nie miałam też zamiaru litować się nad chorymi na autyzm ale pokazać ludziom zdrowym, że autyzm to nic złego. Widzę, że chyba mi to nie wyszło...
-
Gość: onna, *.tvk.torun.pl
2014/07/21 09:45:29
Katja, chyba jednak gdzieś pojechałaś, bo notek nie ma ;)
-
Gość: czerwcowy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/07/22 00:17:57
Już wyrosłem z obozów młodzieżowych ale będę je wspominał tak jak Katja. Fajne w nich było to, że trochę pojeździłem, że byłem w górach, nad morzem i na pojezierzu. Że mogłem popluskać się w morzu, uprawiać windsurfing, być pod żaglami czy łazić po górach. Albo też nawet chodzić podglądać pociągi co możliwe jest na Helu. Ale poza tym to zawsze byłem tam piątym kołem u wozu, snującym się wokół obozu. Rok temu byłem w jednym namiocie z jednym chłopakiem z Wrocławia którego słabo znałem - przez 10 dni zamieniłem z nim paręnaście zdań. Zwykle byłem przerzucany z grupy do grupy by zostać sam nawet jak reszta z dzielenia wynosi zero. Jeśli na kogoś trafiałem to na doczepkę. Do tego w gimnazjum dochodziło jeszcze gnębienie. Choć era obozów już poza mną to ma mnie czekać coś podobnego - adapciak przed startem studiów, i to jeszcze ten największy bo Campus Akademicki UW. Już wiem że nie jadę. Nie chcę wrócić z depresją. W dodatku termin jest taki że lekko zazębia się z moim wyjazdem za granicę co mnie ratuje w takiej sytuacji.
-
Gość: Lena, *.dynamic.chello.pl
2014/08/09 19:30:38
Widzę nie tylko mnie denerwuje jak widzę te wpisy "biednych matek z tak okropnie upośledzonymi dziećmi ze spektrum ' to przykre że piszą takie rzeczy zamiast dążyć do samodzielności swoich dzieci...
-
Gość: btk, *.play-internet.pl
2014/08/21 08:53:02
Nie wiem gdzie to wrzucić żeby ktoś zwrócił uwagę więc spróbuje tutaj. modelviewculture.com/pieces/autistics-in-the-silicon-valley?utm_content=buffer77a0f&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer
Taka ciekawostka
-
2014/08/26 14:31:32
Kiedyś w poczekalni do neurologa pewna Pani powiedziała mi, że choroba na ktorą obie chorujemy sama w sobie nie jest straszna. Więcej krzywdy robią ludzie którzy nie mają o niej pojęcia. Pani ta została zdegradowana w pracy bo kierownikowi nie wypada zeby chorował na taka chorobe. Od tamtego czasu nie przyznaje sie oficjalnie co mi jest dzieki czemu zyje mi sie latwiej :). Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;)
-
Gość: ania-pat1, *.dynamic.chello.pl
2014/08/28 23:43:33
Moja córka z za jako 4latka powiedziała - zdecyduj się - jeśli jestem twoim zdaniem niepełnosprawna to ok, ale w takim razie nie widzę powodu, żeby się wysililać. Jestem nienormalna i już. Od tamtej pory
W domu nie ma mowy o jakiejkolwiek niepełnosprawności. Jest mowa o odmienności, no bo sorry iq 140 trudno nazwać niskim.... A oryginalność w spojrzeniu na świat onieśmiela. Co nie zmienia faktu, że bywa zdrowo trudna...